חשיבות השמירה על תזונה בריאה בגיל השלישי

בכל שלבי החיים, חשוב מאד לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת. אולם, כאשר מדובר בקבוצת הגיל השלישי – חשיבות ההקפדה על כך, עולה פי כמה. חשוב לזכור כי בגיל מתקדם, מתרחש שינוי ביולוגי בגוף – קיימת נטייה לעלייה במשקל, הגוף הופך לרגיש יותר, וגם אטיות מסוימת בתהליך המטאבוליזם. (פירוק המזון בקיבה). לכן, חשוב מאד לשמור על תזונה בריאה בגיל מתקדם, שכן תזונה נכונה תוכל ללוות אתכם עוד שנים רבות, להעלות את רמת איכות החיים. כדאי לזכור שברגע ששומרים על תזונה נכונה, ישנה הרגשה של יותר בריאות ויותר חיוניות. במקום להתעסק במחלות שונות ולשקוע במחשבות עליהן, אפשר לנצל את הזמן הפנוי שלכם וליהנות מכל רגע.

כללים לתזונה נכונה ובריאה בגיל מתקדם

  • לא להגזים עם הכמויות – כלל בסיסי לתזונה נכונה בגיל מתקדם, היא לא להגזים בכמויות המזון הנכנסות לגוף. מזון, כמו כל דבר בחיים הוא עניין של איכות ולא של כמות. לא צריך להעמיס את הצלחת ולא צריך לסיים ארוחה בתחושה שאתם "מפוצצים". חשוב לסיים ארוחה בתחושת "שובע". תחושת ה"מפוצצים", אינה תחושה טובה והיא מעידה כי העמסתם על הקיבה שלכם יותר משהיא מסוגלת להכיל. כדאי לאכול עד שחשים שובע קל. אפשר לשלב גם ארוחות קטנות לאורך היום, אינני מדבר על חטיפים או מתוקים למיניהם, אלא על מוצרי בריאות קנויים, פירות וירקות.
  • ירקות ופירות – מרכיבים חיוניים מאוד בכל תפריטי התזונה הבריאה, כאשר בגיל מתקדם חשיבותם רבה על אחת כמה וכמה. הירקות מעולים מאוד לגופינו, הם מכילים מינרלים וויטמינים חיוניים רבים וחשוב לא פחות הוא שהם אינם משמינים. ניתן להרבות באכילת ירקות. ישנה עדיפות ברורה לצריכת ירקות טריים (ניתן לבשלם, אך רצוי לא לרכוש ירקות קפואים שערכם התזונתי נמוך יותר). פירות, כמו ירקות כוללים אף הם ויטמינים ומינרלים חיוניים, אך הם מכילים גם סוכר. הפירות חשובים מאוד בהכללתן בתפריט היומי, אך מומלץ שלא להפריז בכמויות.
  • דל שומן – בגיל מתקדם, התזונה הבריאה מבוססת על העיקרון של מזון דל שומן. כאמור, הנטייה להשמנה הולכת וגדלה ככל שמתבגרים. חשוב לתעדף מוצרים מחלב רזה יותר, וגם לתעדף בשר רזה כדוגמת, עוף או פילה, על פני בשר בקר ובשר אדום. העדיפו מוצרים מחיטה מלאה, מקמח מלא ומאורז מלא, מוצרים אלה משביעים יותר, וגם בריאים יותר.
  • שמנים וביצים – למרות הספקות בנושא זה, השמנים חיוניים לגוף, ולא צריך להימנע מהם, אלא רק לבחור בכמות ובסוג המתאימים. כדאי להשתמש בשמן זית או שמן קנולה שמספקים ויטמינים חיוניים לגוף. רצוי לשלב שמנים אלה עם סלט טרי. באשר לביצים, מומלץ לצרוך את כמות הביצים בהתאם למצבכם הבריאותי. בין שתיים לשבע ביצים בשבוע.

איכות חיים טובה יותר

זכרו כי תזונה בריאה, מאוזנת ואיכותית, נועדה בראש ובראשונה עבורכם. גם אם לטעמים אלה עדיים לא התרגלתם עד היום. תמיד אפשר לנסות תפריט חדש. אפשר גם להירשם למסגרות חברתיות לשמירת משקל, שכן תמיכה שכזו עוזרת דווקא בגיל מבוגר יותר, ומסייעת מאד להגיע להישגים הנדרשים.